czwartek, 16 lutego 2017

173. Psi rok fiskalny 2016

Jakiś czas temu przez psią blogosferę przewinął się event "PSIjacielu drogi", czyli akcja mająca na celu uświadomienie innym ile kosztuje pies. Dokładnie chodziło o to, żeby uświadomić przyszłym i obecnym właścicielom psów, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność i konieczność ponoszenia wydatków.

Pewnego wieczoru, jeszcze w 2015 roku, zaczęłam zastanawiać się ile pieniędzy wydaję rocznie na Boniaczkową. Nie, żebym miała ją z tego rozliczać ;-) Jakoś tak po prostu natchnęło mnie, że na co dzień staram się przemyśleć na co rozsądnie wydać pieniądze, zaplanować wszystkie wydatki... Ale z wydatkami psimi chyba nie do końca sobie radzę ;-) Muszę przyznać, że rok 2016 i tak był rokiem oszczędzania na psie (czyt. udało mi się powstrzymać przed kilkoma zakupami). Mimo to zebrała się całkiem niezła sumka. Niektóre wydatki były absolutnie niezbędne, natomiast część rzeczy mogłabym sobie darować. Większość z Was jednak na pewno wie, że nie zawsze można powstrzymać się przed zakupem kolejnej ślicznej obroży czy smyczy, a zabawka w super okazyjnej cenie, nie może dłużej leżeć na sklepowej półce :-)

Wraz z nadejściem roku 2016 postanowiłam prowadzić zapiski dotyczące wydatków i dość skrupulatnie zapisywałam wszystkie wydatki. Obliczenia są więc bardzo dokładne (myślę, że końcowy rachunek może różnić się od faktycznego stanu ± 20 zł).
Post ten nie ma na celu pokazanie w jakie dostatki opływamy, czy pochwalenie się finansami (bo też nie ma się czym chwalić). Potraktujcie go jako kontynuację cyklu "PSIjacielu drogi".


Absolutna podstawa i coś, bez czego na pewno pies nie mógłby się obejść. W karmy i przysmaki zaopatrujemy się zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. Trochę smaków w tym roku udało nam się wygrać lub dostać (do testów lub od znajomych, których psy nie mogą jeść żadnych "wynalazków"), czasem podajemy Bonie też surowe mięso (którego nie liczę, z racji tego, że są to skrawki z porcji kupionych dla nas),więc suma nie jest jakoś bardzo powalająca.
W tym roku Bona skonsumowała 397 zł
Nie jest to duża kwota, na pewno wiele psów przeżarło więcej kasy. W zasadzie dopiero po tym wyniku widzę, że Bona jest niejadkiem i mimo, że na co dzień zaobserwowałam, że jedzenie raczej "dziubie" niż zajada ze smakiem, to dopiero kwota końcowa uświadomiła mi, jak niewiele żarcia pochłonęła na przestrzeni roku.Tutaj podliczyłam wszystkie kwoty za akcesoria spacerowe (szelki, obroże, smycze, adresówki), a także gadżety takie jak bandamka i podkładka pod miski. 
W bilansie rocznym wyszło 262 zł
Jedną z zakupionych obroży udało mi się zwrócić (mały sukces), jedną smycz sprzedałam, ale mimo wszystko wliczyłam ją do wydatków. Oczywiście bez większości tych rzeczy doskonale obeszlibyśmy się w codziennym życiu, jednak tu moja silna wola przegrała ;-)Tutaj nie poczyniłam jakiejś wielkiej zbrodni, bo w naszej zabawkowej kolekcji pojawiły się tylko 3 sztuki nowych bajerów. Wielu z Was może uznać za wielki wyczyn ;-) Na szczęście Bona nie jest fanką zabawek. Bawi się tylko w domu i najchętniej wybiera szarpaki, które sama robię ze starych koców. Tak więc w roku 2016 wydałam na zabawki, uwaga! 28 zł ;-)


Trochę więcej niestety wyniosły mnie koszty pielęgnacji psa. Wzięłam tu pod uwagę środki myjące, czesadła, jak i ochronę przeciw pasożytom i worki na kupy. Nie kupuję najdroższych szamponów, ponieważ kąpię Bonę dość często i nie chciałabym zbankrutować ;-) Nie oszczędzam za to na ochronie przeciw kleszczom (w tym roku bilans kleszczowy wynosi 0!) i na workach. W sumie te akcesoria kosztowały nas 236 zł


Niestety wizyty u weterynarza również pochłonęły ciekawą kwotę. Oczywiście nie w każdym roku musi ona być wysoka, czasem wizyty u weta ograniczają się jedynie do szczepienia przeciwko wściekliźnie i tabletkach na odrobaczenie. Należy jednak pamiętać, że może się przydarzyć jakaś niespodziewana wizyta. I nam się przydarzyła. Dwa razy. 
Poza standardowymi zabiegami, Boniaczkowa z powodu dolegliwości brzuszkowych musiała mieć wykonane USG jamy brzusznej i badania krwi. Łączny koszt wszystkich wizyt to 406 zł
No cóż, na zdrowiu nie można oszczędzać.


Ostatnie obliczenia uwzględnia koszty podróży psa środkami komunikacji publicznej. Niestety tu kwota będzie orientacyjna, bo akurat tej dziedziny zapomniałam na bieżąco podliczać. Z tego co obliczyłam podróże z psem kosztowały nas dodatkowe 70 zł. 
Pozwolę sobie doliczyć jeszcze koszt naprawy pogryzionej narzuty i zakup nowych kapci (stare zostały pożarte) - 45 zł

Bilans całorocznych wydatków na Psi rok fiskalny 2016 wynosi 1444 zł

Można powiedzieć, że jest to "goła" kwota, ponieważ nie braliśmy udziału w żadnych szkoleniach / seminariach / imprezach. Na pewno większość z Was ma wydatki związane właśnie z takimi wydarzeniami. Na moje nieszczęście albo szczęście (mojego portfela) w Opolu niewiele się dzieje, jeśli chodzi o takie formy rozrywki. A fakt, że nie jesteśmy zmotoryzowani powstrzymuje nas przed zajęciami poza miastem. 

Ciężko jednoznacznie określić czy kwota końcowa to dużo czy mało, w końcu każdy ma inne zdolności finansowe. Na pewno z części wydatków można było zrezygnować, są jednak takie dziedziny, do których dołożyłabym więcej, gdyby była taka konieczność. Należy mieć świadomość, że mogą przytrafić się nieplanowane wydatki związane ze zdrowiem czy zniszczeniami spowodowanymi przez psa. 

Fanaberia w postaci psiego dzienniczka fiskalnego pomogła mi zaspokoić ciekawość i odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie - CO DO CHOLERY DZIEJE SIĘ Z MOJĄ KASĄ?! ;-) A tak serio nie jestem specjalnie przerażona kwotą, bo jakby ją podzielić na miesiące, wychodzi ok 120 zł miesięcznie, więc nie ma jeszcze tragedii. A jak się miewają Wasze portfele? ;-)

4 komentarze:

 1. Kurczę zazdroszczę ci tak niskich kosztów karmy. U nas poszło jakieś +/- 1300zł i to tylko dlatego, że kilka razy udało mi się wygrać 12kg worek w konkursie. A oprócz tego fortuna na całą resztę :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej,
  również zazdroszczę tak niskich kosztów - toż to prawie jak za darmo ten pies :) My mamy dwa i ok. 600 zł miesięcznie wydajemy na samo jedzenie.

  Takie uroki posiadania dwóch psiaków większych ras :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na karmie najbardziej widać różnicę..oj u nas to ponad 200 miesięcznie..w sumie to wolę nie liczyć wydatków bo tylko załamka będzie szczególnie że staram się nie kupować nic poza karmą :D.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój pies za to jest strasznym łasuchem i na karmę wydaliśmy około 1200 zł .-. A na leczenie co najmniej 1000 zł przez to zerwane więzadło w kolanie i zaczynające się problemy z biodrami :|

  OdpowiedzUsuń

Czekam na Wasze komentarze. Zostawiajcie też adresy Waszych blogów. Proszę nie zostawiać komentarzy w stylu "Obserwacja za obserwację", wystarczy adres bloga - jeśli będzie dla mnie interesujący, na pewno dodam do obserwowanych! :-)